Myšlienky vraha, no nie ten seriál z komerčnej tv : J. E. Douglas, M. Olshaker - Mindhunter, Lovci myšlenek

Anotácia
:  John Douglas, agent FBI, se na konci 70. let ve snaze pomoci rozvoji kriminalistiky odhodlal ponořit do psychologie vraždy a přiblížit se znepokojivě blízko skutečným netvorům. Pátral po některých z nejznámějších a nejsadističtějších zločinců naší doby: po vrazích, kteří se neslavně proslavili jako „Trailside Killer“ v San Franciscu nebo „Atlantský vrah dětí“. Desítky sériových vrahů konfrontoval, vedl s nimi rozhovory a zkoumal jejich psychiku – patřili mezi ně Charles Manson, Richard Speck a mnozí další. Studoval je – vstupoval do jejich myslí – aby pochopil jejich motivy.
John Douglas je muž, který se stal předlohou legendárního filmového právníka Jacka Crawforda v thrilleru Červený drak a Mlčení jehňátek, a muž, který předznamenal nový věk v behaviorální vědě a kriminálním profilování. John Douglas sloužil u policie přes dvacet let, a teprve když odešel ze služby, konečně mohl povyprávět svůj jedinečný a přesvědčivý příběh.

Vydavateľstvo: JOTA, 2021
Počet strán: 424
Žáner: Faktografia/Biografia/Psychologický/Krimi

Román Mindhunter: Lovci myšlenek je voľnou predlohou populárneho rovnomenného seriálu z produkcie platformy Netflix, ktorú producentsky záštítil aj známy David Fincher. Dielo ako také nie je novinkou, po prvýkrát vyšlo na americkom knižnom trhu v roku 1995, no mnoho čitateľov sa s ním stretlo až vďaka popularite spomínaného seriálu. Dielo možno žánrovo zaradiť do populárno-náučnej biografie s ľahkou prímesou faktografie, pričom spomienky, zážitky Douglasa na jeho prácu a pôsobenie štylisticky ,,učesal" M. Olshaker.

Pôvod diela stojí na reálnych základoch - Douglas, agent FBI naozaj v 70. rokoch 20. storočia navštevoval rôzne väznice v USA s najznámejšími odsúdenými delikventami, predovšetkým sériovými vrahmi, u ktorých na základe podrobného výsluchu, ale i akéhosi typu psychologickej výpovede zostavoval nielen psychologický profil daného jedinca, ale i všeplatné morálne vzorce recidivistov a behaviorálnej psychológie kriminalistiky, vďaka ktorým by sa uľahčila práca nielen polície, vyšetrovateľov, ale i prokuratúry v odhaľovaní a v istom zmysle i predchádzaní rôznej brutálnej kriminálnej trestnej činnosti.
Osoby, s ktorými Douglas počas rokov vykonával tento psychologický experiment boli napríklad (pre ,, milovníkov" krimi dokumentov známe mená) Ted Bundy, Ed Kemper, či vodca sekty Manson Family - Charles Manson.

Douglas teda iba explicitne neťaží zo zaujímavej premisy, no čerpá z bohatej skúsenosti, nechce lacne vydesiť ani vzbudiť pocity znechutenia či pobúrenia, ale hlavne čisto a jasne prenikať do psychologickej podstaty, reflektovať mieru pomoci jeho metód pri vyšetrovaní, s uvádzaním faktov s reálnych dejinných udalostí, ale i množstva podrobností z osobného života. Na tomto pozadí sa teda odvíjajú príbehy psychicky chorých jedincov, ktorí ale často prekvapivo jednajú veľmi logicky, s Douglasom konverzujú a premýšľajú o filozofii, náboženstve, vlastnej existencii, no rovnako sú silnými manipulátormi, osobami s poruchou osobnosti, s patologickou túžbou po pozornosti, psychopatmi a predovšetkým, sociopatmi. Priestor je ale venovaný i druhej strane - samotným obetiam a nazeraním na ne, ako širokou spoločnosťou, tak tými, ktorí by im mali pomôcť, poskytnúť pochopenie atď., čiže i vyšetrovateľmi, ktorí ale často práve viktimizujú obeť.

Autor, potažmo sám Douglas, jasne predkladajú jeden z hlavných autorských posolstiev diela - psychopat, človek so zlým úmyslom, či vrah nie je vždy (skôr skoro nikdy) na prvý pohľad prekuknuteľný jedinec so zlým výrazom v tvári, ale práve naopak - často je tým milým susedom odvedľa, kolegom z práce, tichým cestujúcim v autobuse a podobne, pričom veľká väčšina z nich je extrémne inteligentná, rozvážna, dokáže predstierať empatiu i city.

Keďže som spomínaný seriál nemala možnosť vidieť, nemožno usudzovať, nakoľko čerpá z textu predlohy, no čo treba vo veľkej miere oceniť je, ako tvorcovia dbali na detailne presné vyobrazenie výzoru každého vraha, jeho návykov, spôsobu rozprávania, posturiky a pod.

Mindhunter je tak minimálne kvalitným dielom, ktoré informačne/faktami/popismi metód rozvíja netflixovský seriálový počin, rečníckou otázkou však je, či divák, ktorý už seriál videl bude mať záujem čítať znova o tom istom, už raz videnom. Skôr sa teda zdá, že k dielu sa dostanú práve tí čitatelia, ktorí seriál nevideli/nepoznajú a stretnutie s témou bude ich prvé. Text je občasne hutný a vďaka istej repetetívnosti stagnuje, predovšetkým v prvej polovici, kedy je dej venovaný hlavne Douglasovmu životu a zároveň občasne samotného Douglasa skoro až glorifikuje na úroveň osobnosti ,,bez ktorej by sme nevedeli vôbec nič," čo, samozrejme, nie je pravdou, no to nič nemení na fakte, že pre amatérskych psychológov či milovníkov dokumentárnych filmov a seriálov s podobnou krimi tematikou založenou na reálnych udalostiach je kniha skoro povinnosťou.


Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu knihcentrum.sk!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Odporúčané články