Pár viet k... - Rydahl & Kazinski : Vražda morskej panny

Anotácia: V prístave našli zohavené telo mladej krásnej prostitútky. Žena má bledú pokožku a dlhé vlasy, ktoré jej splývajú na plecia, sú plné mušlí. Jej sestra identifikuje vraha. Je ním Hans Christian Andersen, mladý neúspešný básnik a spisovateľ, ktorého v deň vraždy videla odchádzať z izby obete vo verejnom dome. Polícia je spokojná, že má vinníka, ktorý čaká v cele na popravu. I keď sa bráni, že je nevinný, nikto tomuto podivnému čudákovi neverí. Vďaka bohatému mecenášovi však Hans Christian dostane priepustku na tri dni, počas ktorých musí získať dôkazy o svojej nevine a nájsť skutočného vraha.
Hľadanie pravdy ho prevedie podsvetím mesta zmietaného chudobou, otrasnou hygienou, chorobami, sociálnym napätím a špinavými zločinmi, ktoré nikdy nikto nevyrieši. Andersen zaháji vlastné vyšetrovanie a snaží sa získať na svoju stranu hlavnú svedkyňu, pretože inak bude jeho budúcnosť spečatená...

Vydavateľstvo: Lindeni, 2021
Počet strán: 400
Žáner: Román/Thriller/Krimi

Román autorského dua Rydahl a Kazinski, voľne sa pohrávajúci s myšlienkou ,,Čo sa stalo počas piatich dní života Hansa Christiana Andersena, ktoré nie sú zaznamenané v jeho denníku?" je typickou žánrovou jednohubkou, ktorú okrem netradične zvolenej postavy hlavného detektíva a zapojenia motívu väzieb dánskej kráľovskej rodiny v mocenských intrigách (ktoré ale pre slovenského čitateľa, málo zainteresovaného v histórii či európskeho kontinentu 19. storočia, či konkrétneho štátu ako takého napovedia veľmi málo) funguje v starých zabehnutých koľajach archetypu narácie žánru a nasleduje i zaužívané (nutno dodať, že čitateľsky obľúbené) motívy ako časový pres, v ktorom hrdina musí vyriešiť problém, hrozba trestom smrti nevinne obžalovanému, svedok - mestský blázon - ktorý vo veršoch!!!! hovorí o tom, čo videl, no nikto mu okrem hlavnej postavy neverí, spriatelenie dvoch navonok nesúrodých postáv či krátky časový úsek, v ktorom sa celý dej odohráva.

Ako čerešničku servírujú autori archetyp psychopata, až samoúčelné hojne používané explicitné popisy násilia a rovnako explicitné používanie vulgárneho slovníka postáv, ktoré by síce niekto mohol obhajovať formulkou ,,typický jazyk nižšej vrstvy," no v tomto prípade autori idú skôr po znova spomínanej samoúčelnej snahe zaujať a znechutiť, ako prehlbovať charaktery postáv skrz používanie jazyka adekvátneho ich spoločenskej vsrtve. Queer motív (ktorý sa v diele objaví) už je len (síce v istom zmysle šokujúcou a nečakanou) zbožnou snahou autorov o vytvorenie záverečného prekvapivého zvratu a ďalšou zbožnou prosbou čitateľom, aby u nich fungoval. 

Vražda morskej panny je v rámci subžánru historického thrilleru bežným priemerom, ktorý i čitateľa žánru neurazí, disponuje relatívne príjemnou chémiou medzi ústrednou dvojicou, dynamickým dejom, obsahuje dnes tak žiadaný prekvapivý zvrat, no zároveň slabo pracuje so samotnou postavou Hansa Christiana Andersena, jeho životom či záujmom o autorské písanie, pre i nielen pre deti ako také.

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Odporúčané články