Making a Murderer na švédsky spôsob - Hannes Råstam : Prípad Thomasa Quicka

Anotácia
: V roku 1992 sa Thomas Quick (vlastným menom Sture Bergwall) priznal k vražde jedenásťročného chlapca a počas nasledujúcich desiatich rokov postupne k ďalším tridsiatim nevyriešeným vraždám.
Investigatívny novinár Hannes Råstam podrobne preskúmal všetky dôkazy, forenzné detaily, zápisy z výsluchov, lekárske záznamy aj rozsudky a nakoniec dospel k názoru, že nie je presvedčený o Quickovej vine, keďže ho odsúdili len na základe nepriamych dôkazov.
Na jar 2008 sa vybral na psychiatrickú kliniku v S?teri, kde si Thomas Quick odpykával doživotný trest. Mal preňho pripravenú jedinú otázku. A odpoveď na ňu bola desivejšia ako sám odsúdený...

Vydavateľstvo: Lindeni, 2021
Počet strán: 456
Žáner: Faktografia/Biografia/Žurnalistika 

Justičný omyl v krajine s najprepracovanejšou legislatívou a jurisdikciou, psychicky chorý jedinec s potrebou záujmu zo strany okolia i na liekoch závislý narkoman s chuťou urobiť pre ne čokoľvek. To je v skratke príbeh Stureho Bergvalla.

Kniha balancuje na pomedzí odbornej monografie, a beletrizovanej investigatívnej biografie.
Autor, novinár H. Råstam, niekoľkokrát ocenený Veľkou novinárskou cenou, radí za sebou značne publicisticky štylizované rozprávanie stretnutí s Bergvallom v psychiatrickej liečebni a tieto scény prekladá prepismi súdnych výpovedí, svedectiev, rozhovorov, či popisom dokumentov a dôkazov, ktoré pri svojej práci našiel. Očividne, z knihy tryská už na prvý pohľad silná a pravá žurnalistická práca, ktorá vo svojej plnosti informácií hovorí sama za seba i za niekoľkoročný investovaný čas a úsilie.

Celý prípad, i v súčasnosti ťažko uveriteľný nehovorí len o ľudských a právnych zlyhaniach, ale na pozadí reflektuje i pohnutý a kontroverzný život samotného obvineného, nielen psychicky chorého, ale vo svojej podstate celoživotne nenaplneného, nešťastného a po pozornosti, láske či priateľstve až patologicky túžiaceho muža, rezignujúceho neskôr pre vlastné potreby na hodnotu spravodlivosti či váhu pravdy.

Pozoruhodný je i vzťah Bergvalla s Råstamom, ktorý v istom momente prerastá klasické pracovné profesné vzťahy a transformuje sa do (nebojme sa tvrdiť) istého druhu čistého mužského priateľstva, paradoxne, pomáhájuceho obom stranám. (Råstam sa v dobe vyšetrovania i znovuotvorenia prípadov dozvedel o vlastnom probléme - rakovine podžalúdkovej žľazy v terminálnom štádiu, pričom doby prepustenia Bergvalla na slobodu sa už nedožil.)

Obsiahlosť, podrobnosť mien, názvov a hutnosť textov môže neznalým čitateľom, ktorí od diela očakávajú beletriu evokovať pocit nudy či retardovaného textu bez očividného tempa a dynamiky, k dielu však logicky nejde pristupovať ako ku klasickej žánrovej beletrii, pričom Råstam ani nie je klasickým spisovateľom beletrie a publicistická práca a štylistika v jeho diele prevláda.

Pre záujemcov alebo čitateľov, ktorí knihu odložia či nedočítajú pre jej obsiahlosť je výborným prostriedkom, ako sa bližšie nenútene zoznámiť s príbehom švédsky film z roku 2019 s názvom Dokonalý pacient, ktorý verne spracováva udalosti obsiahnuté v publikácii.

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Odporúčané články