Pár viet k... - Jenna Evans Welch - Láska a gelato


Anotácia
: Lina trávi prázdniny v Taliansku, ale akosi nemá náladu na pláže ani slávne pamiatky. Prichádza do Florencie len pre mamino želanie, aby stretla svojho otca. Ale prečo by mala spoznať niekoho, kto sa o ňu šestnásť rokov vôbec nezaujímal? Lina túži po jedinom – vrátiť sa domov.
Potom však natrafí na mamin denník zo študentských čias. Spolu s tajomným Lorenzom kráča v maminých šľapajach a spoznáva nádhernú taliansku históriu a dychberúce umenie. Ani sa nenazdá a poddáva sa skrytým láskam v talianskych uličkách a pekárničkách. Postupne rozuzľuje spleť rodinných tajomstiev, aby zistila, kam naozaj patrí.

Vydavateľstvo: COOBOO, 2021
Počet strán: 312
Žáner: Román/Romantický/Pre mládež

Ďalšia žánrovka pre dospievajúcich, do slovenského jazyka ale preložená až 5 rokov po jej vydaní v pôvodnom znení, ďalší zaujímavý sociálny námet, spracovaný ale slabšie, ako by si zaslúžil. 

Memoárová časť textu je spracovaná lepšie, s lepším presahom, štylistikou a hĺbkou myšlienok, čiže presne s tým, čo druhej linke zo súčasnosti tak veľmi chýba. V čitateľských recenziách sa možno od niektorých čitateľov dočítať, že sa zdá, akoby knihu písali dvaja autori, práve skrz vcelku markantný rozdiel v prístupe k obom častiam textu diela, a toto tvrdenie nesporne stojí aspoň za zamyslenie sa.

V prvom rade, dielo vôbec nemuselo byť klasickou žánrovkou pre dospievajúcich, ale klasickým spoločenským románom pre dospelých, pri hlbšie a podrobnejšie prepracovaných charakteroch postáv, prepracovanejších interakciách postáv a kvalitnejšiemu využitiu veľkého potenciálu genius loci talianskych miest (pretože tu to v texte občasne pripomína skôr beletrizovaný bedeker autorky), a rovnako úplnému prepracovaniu linky hrdinkinej dcéry, ktorá v príbehu slúži len ako akýsi prostredník medzi čitateľom a matkiným denníkom, sama o sebe postava dcéry neskrýva skoro žiadny charakter, jej perspektíva rozprávača je často zbytočná, stráca dych, je mládežnícky patetická a ako čitateľ sa často pristihnete, že očakávate ďalšiu pasáž memoárového textu a perspektívu z prítomnosti milosrdne opomínate, pretože sa v nej buď opakuje inými slovami si ústami iných postáv to, čo už bolo povedané vo forme denníka či to, čo čitateľ vie z kontextu a nemuselo to byť nutne vypovedané nahlas a znova.

Celkovo dielo vyvolá rozporuplné pocity. Námet by sa nestratil v scenári akéhokoľvek žensko-rodinného filmu vysielaného na komerčných televíziách počas víkendu o 15:30, prostredie Florencie, jeho pamiatok či zaujímavých miest síce má svoje čaro, ale autorka ho nedokáže preniesť na čitateľa naplno bez toho, aby redundantne nevršila rôzne narážky na pamiatky či legendy na seba iba tak, kdekoľvek v texte, a časť denníkových zápiskov, s vyšším literárnym potenciálom i o stupeň lepšou naráciou a dynamikou textu pochováva schematická hlavná dejová linka, so slabo načrtnutým a urýchleným milostným vzťahom dospievajúcich a konieckoncov, i dôležitý motív v tejto linke, čiže zbližovanie sa otca a dcéry a odveká otázka, kto sa vlastne môže nazývať rodičom dieťaťa je v závere spracovaná viac-menej odbyto.

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Odporúčané články