Retap - Eko fľaše budúcnosti a koniec obliatym taškám? ( Názor)

Recyklovateľná fľaša Retap od spoločnosti Econea sa do mojho hľadáčika dostala čírou nahodou, skrz jeden facebookový príspevok. Ten v popise garantoval jej vysokú odolnosť vďaka borosilikátovému sklu, žiadne ftaláty ani bisfenol-A a zároveň hovoril o jej možnosti recyklovania a celkovom ekologickom prínose. Čo však bolo primárne, a primárnym pre mňa i zostalo, bola posledná poznámka - perfektne tesniace viečko a možnosť rozbitia limitne sa blížiaca nule.

Práve tento fakt ma, ako človeka, ktorému už niekoľko fliaš prasklo a skoro každá vytiekla do batoha zaujal a som nesmierne vďačná, že mi firma Econea poskytla práve takúto fľašu na barterspoluprácu, čím jej týmto aj veľmi pekne ďakujem.

K meritu, dostala som fľašu typu Retap s objemom 0,8L, ktorá je objemovo väčšia ako bežné veľkosti fliaš pre ne/sýtené nápoje dostupné v obchodoch, no v letnom období, pre konzumenta trpiaceho neustálym smädom či pre rodinu s dieťaťom je viac ako výhodná. Dizajn Retap je jednoduchý, no zároveň elegantný, plusom je i široké hrdlo, ktoré meria v prieme 3 centimetre, skrz ktoré v prípade potreby prejdú i kúsky nakrájaného ovocia, byliniek a podobne.

Retap meria 23 centimetrov a vojde sa i do stredne veľkého batohu (na obrázku porovnanie s bežnou 500 ml pet fľašou⬇️), do kabelky však, samozrejme, už len poležiačky. Tým sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu - tesniace viečko z termoplastického elastoméru (TPE). To bolo za začiatku gordickým uzlom i pre moju maličkosť, hlavne pre nedostatok skúseností a potrebu „naučiť sa Retap správne otvárať." Priložené video i názorne zobrazuje, ako treba viečko nasadiť, ako správne silne zatlačiť, aby správne tesnilo, keďže nie je len šrobovacie, a rovnako ako ho správne snať.

Presne preto sa Retap ako taká príliš neodporúča malým deťom, ktoré by s jej otváraním mohli mať problémy. Po správnom uzatvorení však fľaša tesní výborne, a i keď by sa silikónovo-gumové viečko mohlo zdať slabé, opak je pravdou. Nespomenutou výhodou je i to, že sklenená fľaša, i keď vyžaduje určitú vašu ohľaduplnosť, sa pri manipulácii nepoškriabe umývaním či klasickým drhnutím. 

Tým sa dostávam k nemenej podstatnému faktu, a to síce, že Retap je možné umývať v umývačke na riad, a rovnako je možné ju používať i v mikrovlnke. Tento fakt som i sama otestovala naliatím vriaceho čaju do fľaše, ktorá bola klasickej izbovej teploty a nebola nijako predzohrievaná a naozaj, nestalo sa vôbec nič, sklo neprasklo (z borosilikátového skla sa vyrábajú i pomôcky do laboratórií či technika pre potápačov ⇒ pre vysokú výdrž a odolnosť).

No žiadny strach, sklenáři budou mít co žrát, pretože Retap, samozrejme, je možné prasknúť pod určitým tlakom či pádom z výšky, napríklad na betón, no spoločnosť Econea garantuje všetkým klientom doživotnú výmenu prasknutej Retap za novú zadarmo, i pri prasknutí vašou vinou.

Pridám ešte zopár postrehov, ktoré som si asi po dvoch týždňoch, síce len domáceho používania stihla povšímnúť - ak viečko správne zatlačíte, tesní dobre, čo som vyskúšala zavesením plnej flaše viečkom dolu do igelitovej tašky na noc - nevytiekla ani kvapka. Široké hrdlo, ktorého som sa sprvu bála je v konečnom dôsledku na pitie veľmi príjemné a i výška fľaše, ktorej som sa najprv obávala je priemerná, až skoro rovnaká ako bežné 500 ml fľašky a vojde sa i do menších tašiek.

Momentálne jediné a čisto subjektívne negatívum vidím v hladkosti povrchu Retap, či v respektíve jej netvarovaní. Ako človek, ktorému sa neskutočne, ale naozaj veľmi potia prsty a dlane mám občas problém udržať nijako netvarovanú fľašu v jednej ruke, zdá sa mi, že sa mi skĺzne, vyšmykne, často si ju radšej pridŕžam druhou. Verím, že množstvo ľudí tento problém mať nebude, no pri hladkej fľaši, bez definovaného tvarovania ,,hlavy a tela" s väčším objemom sa u niekoho môže vyskytnúť.

Rovnako menším problémom zostáva i samotné viečko, ako je vidno i na priložených fotkách, na gumennom povrchu sa naozaj neskutočne ľahko prichytávajú rôzne vlákna a prach, čo je potom na konkrétnom čiernom viečku celkom jasne viditeľné. 

Na záver chcem ešte dodať a poprosiť všetkých čitateľov, aby si počkali i na update, čiže dovetok k článku, ktorý dopíšem ihneď, akonáhle bude možné vrátiť sa a chodiť do škôl či zamestnania, resp. bude zrušený lockdown, a ja budem môcť pre objektivitu otestovať Retap i v reálnych denných podmienkach nosenia v batohu. Ak bude toto prvá fľaša, ktorá mi neobleje celý obsah tašky, tak budem nadšená.

⚫Momentálne je pre mňa Retap minimálne výborným ekologickým východiskom a skvelou voľbou pre tých, ktorí skoncovali, či chcú skoncovať s fľašami PET, ale i pre eko nadšencov či priaznivcov elegantného štýlu a vzhľadu skla v úžitkových predmetoch.⚫
Ďakujem ešte raz spoločnosti econea.cz!

Link na vybraný model tu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Odporúčané články