Pár viet k... - Baba Jaga (Ruské ľudové rozprávky)


Anotácia : Ľudové rozprávky patria do svetového literárneho fondu a tie ruské sa zaraďujú medzi najkrajšie. Prečítajte si výber dvadsiatich piatich rozprávok v novom modernom preklade s nádhernými ilustráciami od maliarky Oľgy Zakis. Baba Jaga Krásna Vasilisa Kostej Nesmrteľný Žabka cárovná Mrázik a mnoho ďalších príbehov.

Vydavateľstvo : Albatros, 2020
Počet strán : 280
Žáner : Rozprávky/Pre deti

Rozprávková kniha Baba Jaga je unikátnym knižným počinom, ktorý v roku 2020 vyšiel na našich pultoch. Nejedná sa, ako už je na prvý pohľad jasné, o klasické rozprávky, takpovediac, dnešného moderného typu, ale o rozprávky pôvodom ruské a ľudové, občas až s erbenovskou explicitnosťou s esenciou slovanských mýtov a legiend, ktoré sa nutne zrkadlia i v inej slovanskej národnej rozprávkovej tvorbe, i v tej našej a to napríklad u trilógie zbierok Pavla Dobšinského. Zaujímavé je i sledovať variácie rôznych rozprávok a paralely v oboch dielach (Hlúpy Ivanko a Hlúpy Kubo, Palček a Janko Hraško a iné). 

V diele sa nachádza množstvo rozprávok, s ktorými sa i malý čitateľ už mohol stretnúť v ich audiovizuálnej podobe (Vasilisa Premúdra, Aljoša Popovič či Mrázik, ktoré však aj napriek tomu sú transformované a spracované inak, po svojom), ale i úplne nové kúsky, s ktorými sa možno nestretli ani starší čitatelia (napríklad rozprávka s úžasným názvom Kačička Zlatopierka, prasiatko Zlatoštetinka a Kobylka Zlatohrivka.) Každá rozprávka je spracovaná archaickým štýlom narácie, čo je i pre menších príjemná zmena, rozsahom obsiahne cirka päť strán diela a je nutno spomenúť i silné katolícke tendencie odkazujúce na kresťanskú tradíciu obsiahnuté v rozprávkach či už v dialógoch (pozdravy ako: ,,Daj Pán Boh, Pán Boh žehnaj, Modli sa k Pánu Bohu" a podobne) či vo využívaných motívoch. Nutno spomenúť i nádhernú grafickú stránku diela, jej pestré a detailné ilustrácie, rovnako odkazujúce na ruské tradície skrzodevy, spôsob výberu farieb či farebnej kompozície a vytvárajú jednoliaty a ucelený celok, ktorý svojím prepracovaným spracovaním nadchne nielen deti a mládež, ale i rodičov či starých rodičov.




Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Albatrosmedia

2 komentáre:

  1. Ách, túto knihu som už obdivovala na Instagrame u tých, ktorých poctila svojou návštevou :) Je to skutočný skvost, nádherne spracovaný a tieto "staré" rozprávky majú svoje čaro...skvelá recenzia❤.

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ilustrácie sú naozaj veľmi pekné, sála z nich aj určitá dobovosť. Ďakujem za Tvoj komentárik❤️

      Odstrániť

Odporúčané články