Žiť s tebou, i bez teba... - Domenico Starnone : Tkaničky

Anotácia
:  Co je to rodina a co ji drží pohromadě? Aldovo a Vandino manželství prošlo hned v počátcích těžkou zkouškou. Přetrvalo, je však plné trhlin a stále otevřených ran, o nichž postupně promlouvají oba manželé i jejich dvě děti. Každý z nich jako by ale vyprávěl jiný příběh. Každý má svou pravdu, svou vinu i svou pomstu. Všichni hledají způsob, jak s těmito závazky žít a jak nalézt rovnováhu mezi povinnostmi a osobními touhami.

Vydavateľstvo : Kniha Zlín, 2020
Počet strán :  128
Žáner :  Novela/Psychologický/Sociálny

Novela Tkaničky talianskeho spisovateľa Domenica Starnoneho sa právom radí medzi to najlepšie, čo súčasný prúd komornej sociálnej prózy (a nielen tej talianskej) ponúka. Ide o emocionálny kolotoč, v ktorom sa explicitné popisy beznádejných pocitov členov jednej rozpadajúcej sa rodiny miesia s nuancami lásky, strachu a hnevu, v ktorom maximálne realisticky tvorené postavy prežívajú svoje osudy na pozadí osudov iných členov rodiny a v ktorom kladného hrdinu, v konečnom dôsledku prakticky nenájdeme.

Zároveň toto komorné dielo, v ktorom postavy, podobne ako v dielach Ferrante prežívajú nenaplnený citový život, sú sklamané stereotypmi či vyhasnutou vášňou pracuje nielen so sociálnou rovinou, no vkusne využíva i isté genius loci dobovej Neapoli, no stojí a padá na postavách. Na charakterovo výrazných, no zároveň veľmi bežných, civilných postavách, ktoré čitateľovi majú evokovať ich bežnosť, sú jemne typizované, znázorňujúce pocity istej skupiny v istom časovom období na jednotlivcovi - pocit nedocenenosti mužov v strednom veku, neistoty žien v dlhom partnerskom  zväzku a iné, pričom za postavu otca, matky i detí si môžeme dosadiť našich známych, rodičov, manželov. Realistická tiaživosť potom pramení nielen zo spomínaného verného zobrazenia civilného života a jeho príkorí, ale predovšetkým z výborného pozorovacieho talentu autora a jeho schopnosti spracovať hodnovernú rodinnú psychologickú drámu vystavanú na síce známych a archetypových motívoch narácie žánru, no inovatívne, s nezameniteľnou štylistickou presnosťou a až stoickým chladom a pokojom.

Treba spomenúť i výbornú prácu s gradáciou a celkovou psychologizáciou, vďaka ktorej v závere ani jedna postava nepôsobí plocho, práve naopak, ich plasticita vytvorená na tak malom textovom rozsahu je až prekvapivá. Postavy matky a otca rodiny si v priebehu diela menia žezlo toho ukrivdeného, toho v práve, toho cynického a toho hysterického, aby na samom konci obce skončili s nálepkou „obyčajný človek s chybami". Zaujme i zapojenie postáv detí do celkového príbehu a ich detského i dospelého pohľadu na neveru, rozchod rodičov a ich opätovné zblíženie i sociálnu konštrukciu významu a výchovy detí, žijúcich v podobných  rodinách.

Spracovávané motívy nevery, znovuobjavenie citov, pobláznenia a lásky k inej žene, k deťom i sebe samému a citlivé kontemplácie nad zmyslom trvania pragmatického vzťahu, schopnosti odpúšťať, kajať sa, spojené s útlosťou knihy a jej svižným nenáročným jazykom vytvárajú skvelú, no dusnú psychologickú drámu s ostrými dialógmi, nečakane explicitne popisanými pocitmi aktérov, ich uveriteľnými motiváciami a budujú krátku, no i tak originálnu novelu, plnú (i napriek hlavnej premise) skvelej narácie, svižnej gradácie a prekvapivého zvratu.

Záverečné hodnotenie : 4,5/ 5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem kníhkupectvu knihcentrum.sk!
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Odporúčané články