Keď to "malinko propísknete" - Angela Marsonsová : Diabolské hry

Anotácia : Keď nájdu zohavené a na smrť dobodané telo násilného zločinca, povolajú na miesto činu detektívku Kim Stonovú a jej tím, aby prípad čo najrýchlejšie vyriešili. Pri vyšetrovaní tohto brutálneho činu čoskoro zistia, že nejde o obyčajnú vraždu, ale o čosi oveľa vážnejšie a oveľa zlovestnejšie. Prípad naberá na obrátkach, doslova každý deň sa vynárajú nové, mimoriadne znepokojujúce fakty. Podivuhodná hra sa začína a Kim musí čeliť nemilosrdnému protivníkovi, ktorý sa zabáva vlastnými zvrátenými pokusmi. Zdá sa, že nebezpečný psychopat ju vytrvalo sleduje a pozná všetky jej slabé miesta, a tak každý jej krok môže byť posledný. Začína tušiť, že niečo bude v neporiadku aj s ľuďmi, o ktorých by to nepredpokladala. Lenže zatiaľ nemá v rukách žiadne dôkazy...

Vydavateľstvo :  IKAR, 2017
Počet strán :  400
Žáner :  Román/ Thriller/ Krimi/ Detektívka
Autorka Angela Marsonsová
Kniha Diabolské hry je u nás druhou vydanou knihou Angely Marsons zo série o vyšetrovateľke Kim Stoneovej. Bohužiaľ, nedostalo sa mi možnosti čítať prvý diel, čiže mi isté momenty, na ktoré sa v druhej knihe poukazovalo trochu unikali. Samozrejme, nie je to tak zlé a referencií nie je toľko, aby ste sa chytali za hlavu, no tak nejak vám bude chýbať vedieť to, ako sa vyformoval celý kolektív policajtov okolo Kim, ako nadviazala svoje "priateľstvá" a pod., na čo je pravdepodobne odpoveďou práve predchádzajúci diel.
 
Aj bez toho, sa dostávame do príbehu, kde Kim a jej policajný tím vyšetrujú hneď dva prípady za jednu knihu. Tento motív nebýva práve bežný a používa sa skôr vo filmoch, z ktorých sa autorka možno inšpirovala. Hľadáme teda skazeného pedofila a jeho komplica a zároveň vysoko výkonného sociopata - a nie, nie je to Sherlock. 

Kapitoly v knihe sú primerane dlhé, každá na asi 5 strán, text nie je práve nahusto natlačený a preto čítanie bude ubiehať rýchlo. Dej neobsahuje veľa opisov okolia, čiže text je viac dynamický, aj keď sa venuje minulosti hlavnej hrdinky a hlavnej záporáčky, kde bohužiaľ už nejaký ten opis nájdete.

Môj osobný a subjektívny názor je, že autorka píše veľmi pútavo, štýl je ľahko čitateľný, syntax a stavba slov známa bez zbytočných krkolomných viet, no svoje príbehy nedomýšľa. Aby som to vysvetlila, už na začiatku knihy viete, že to skončí nejak podivne s tým, že v príbehu bude veľa nejasností. A ono sa to potvrdí.

Nakoľko kniha nie je práve krimi románom, v ktorom je akcia, je viac príbehom, kde ide hlavne o vyšetrovanie. Sú tu teda neustále rozmýšľajúci policajti, vypočúvaní svedkovia a poškodení, a do toho pár "vyšinutých" jedincov, ktorí sa dajú ovplyvňovať treťou stranou a popri tom majú neustále pocit, že je im pomáhané. Poviete si : ,,Znie to dobre!". A ono to aj je veľmi, nazvime to prijateľné, kým sa nezačnete klásť tie logické otázky, ktoré nikdy nesedia v knihe ani vo filmoch. Možno je to len mnou a chcem mať všetko vysvetlené tak, aby to sedelo a zapadalo, neviem. No aj tak príbeh na konci jednu zápletku úplne nezmyselne odbije - zápletku s pedofilom - a s druhou sa pohrá tak zvláštne, že jej absolútne neveríte.

 Ak chcete prečítať spoilerovú časť, text inverzne označte. (len na vlastné spoilerové nebezpečie :)

Vážne, ak ste múdra a dopredu uvažujúca psychiatrička, ktorá má každý krok dobre premyslený, odvlečiete potom niekoho niekam do tramtárie a budete ho tam chcieť úplne nelogicky zabiť? A školu a všetky tituly ste si robili len preto, aby ste potom po pár vraždách ľudí šli do basy a hnili tam celý život? A preboha, niekto tak inteligetný ako Alex by naozaj nepredpokladala, že ak toľko jej pacientov začne páchať naraz zločiny, logicky a jednoznačne sa to otočí proti nej a budú ju podozrievať, že ich asi nahováraich ich terapeutka, čo je s nimi v kontakte? K linke s pedofilmi sa nevyjadrujem, koniec aký to dostalo ma odrovnal - v zlom slova zmysle. Vyzeralo to, že autorka už nevedela, na koho to "našiť", tak chytila prvú postavu, čo to na ňu sedelo a hodila to na ňu...

Jedna vec, ktorá ešte jemne kazila dojem z celej knihy bol preklad, ktorý niekedy naozaj trhal oči. Ak viete aspoň trocha anglicky a poznáte určité slovné konštrukcie, niektoré vety ste si v slovenskom preklade boli schopný zase vrátiť do anglického, nakoľko boli preložené úplne doslovne, až ste videli stavbu vety a anglický slovosled. A zle preložené slová, to už je kapitola sama o sebe. Nebolo ich veľa, no za všetky vyberiem jedno : ,,......poznala také postavy z MYDLOVÝCH OPIER..." - seriózne, soap opera sa prekladá ako tv seriál, nie ako mydlová opera???.... ale nevadí, očividne niekedy vieme viac ako prekladateľ...

Kniha Diabolské hry je teda čítaním, ktoré dokáže udržať v jemnom napätí, číta sa ľahko a je prijateľnou voľbou aj pre čitateľov, ktorí nemajú práve radi temné krimi plné krvi a mŕtvol. Obsahuje popisy ľudí, ktorí sú morálne skazení, no aj tak pôsobia normálne, pretože sa naučili určité vzorce správania v spoločnosti, ktoré z nich normálnych urobia a ukazuje, že aj ľudia, do ktorých by sme to nikdy nepovedali, v sebe dokážu ukrývať diabolské tajomstvá, ktoré čakajú na odhalenie.

Záverečné hodnotenie : 3/5 *
Za poskytnutie knihy ďakujem internetovému kníhkupectvu Bux.sk!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Odporúčané články